Tepelná izolácia okenných profilov Deceuninck

Tepelnoizolačné vlastnosti patria medzi najdôležitejšie parametre, ktoré budete sledovať pri výbere okien. Nové okná z PVC s dobrými izolačnými vlastnosťami zabránia úniku tepla z vášho domova o 30 až 40 % lepšie ako staré drevené, a tak vám pomôžu ušetriť výdavky na vykurovanie.

Viete, čo všetko má vplyv na tepelno-izolačné vlastnosti okna? Možno vás prekvapí, že to nie je len počet skiel a komôr.

Tepelnoizolačné vlastnosti okien vyjadruje súčiniteľ prechodu tepla U. Ten sa uvádza buď pre celé okno (Uw), alebo pre jeho časti (Uf pre rám, Ug pre sklo). Znamená množstvo tepla vo wattoch, ktoré unikne cez 1 m2 okna pri rozdiele vonkajšej a vnútornej teploty 1 stupeň Kelvina. Nižšia hodnota U znamená lepšie tepelnoizolačné vlastnosti

Materiál a počet komôr

Plastové, drevené alebo hliníkové? Materiál, z ktorého sú okná vyrobené, výrazne ovplyvňuje ich tepelnoizolačné vlastnosti. Hliník je kov – dobre vedie teplo. Preto sú izolačné vlastnosti hliníkových okien horšie ako drevených a plastových..

Dôležitý je aj počet komôr – vzduch v nich funguje tiež ako izolant a platí, že čím viac má okenný profil komôr, tým lepšie izoluje. Profily Deceuninck vyrábame ako 5- a 6-komorové. 5 alebo 6 neudáva počet všetkých komôr v profile, ale počet komôr vedľa seba, ak ich počítame smerom z interiéru do exteriéru. Pozor, niektorí predajcovia a výrobcovia okien uvádzajú nezmyselne vysoký počet komôr, v skutočnosti majú však rovnaký alebo dokonca menší počet komôr. Počítajú totiž všetky komory dokopy.

TepelnaIzolace

Dôležitú úlohu hrá aj kvalitné tesnenie. Naše profily Eforte majú prídavné tesnenie, navyše tesnenie vkladáme priamo do profilov, nenavliekame ho dodatočne, a preto v ňom nevzniká pnutie a tesnenie sa neskracuje.

Počet skiel a dištančný rámček

Sklo tvorí väčšinu plochy okna, a preto sú jeho vlastnosti kľúčové. Dôležitý je počet skiel – zatiaľ čo s dvojsklami bude súčiniteľ prechodu tepla oknom vždy vyšší ako 1,0 W/m2K, trojsklo dosahuje lepšie hodnoty. Nielen počet však zohráva úlohu. Dôležitá je aj hrúbka skla a výplň priestoru medzi sklami. Okno izoluje lepšie, ak je namiesto vzduchu medzi sklami napustený inertný plyn.

Chladné miesto býva pri krajoch skla, v mieste, kde je zapustené do okenného profilu. Preto sa sklá do našich profilov Prestige a Eforte zasklievajú o 5 mm hlbšie, do 25 mm hlbokej zasklievacej drážky. Vďaka tomu sklo tak ľahko neprechladne a tiež sa nerosí. Podobnú úlohu hrá aj dištančný rámček medzi sklami. Rámček môže byť buď kovový (hliníkový, nerezový), alebo tzv. rámček s teplou hranou. Ten izoluje lepšie ako kovové varianty.

Zamurovanie okna

Dôležitú úlohu hrá aj napojenie okna na stenu. Múrom ako takým spravidla uniká len veľmi málo tepla, okno ale nie je k stene pripojené v celej jej hrúbke, a tak vzniká slabé miesto, ktorým uniká teplo. Tomu treba pri osádzaní okien zabrániť izolačnou penou, ale aj izolačnou páskou, ktorá zabraňuje prenikaniu vlhkosti do domu a umožňuje, aby vlhkosť unikala von. Izolačná páska sa môže zdať ako drobnosť, ktorá okná predražuje, rozhodne ju, ale neodporúčame zanedbať. Bez nej sa bude okolo okien zrážať vlhkosť a vytvárať pleseň.

Okná s vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami šetria vaše výdavky na vykurovanie. Vyberte si okná s našimi profilmi. Vypočítajte si, koľko s nami ušetríte, pomocou kalkulátora úspor.