Ako správne vetrať

Nežiaducej vlhkosti v interiéri zabránite správnym vetraním. Počuli ste už pojmy ako štrbinové alebo nárazové vetranie, či krížové vetranie? Možno ste o nich nepočuli, no z vlastnej skúsenosti ich určite poznáte.

Krížové vetranie je v podstate vytvorený prievan, kedy na okamih (2 až 4 minúty) otvoríte dokorán nielen všetky okná, ale aj dvere - a prievan kompletne vymení vzduch v priestore. Tento spôsob ventilácie je najúčinnejší, nestihnú sa ochladiť steny a malo by sa praktizovať niekoľkokrát denne. Pred vetraním nezabudnite kúrenie buď vypnúť, alebo stíšiť na minimum.

Pri nárazovom vetraní treba na krátku chvíľu (4 až 10 minút) otvoriť okno dokorán. Vzduch sa vymení rýchlo a navyše pri minimálnych energetických stratách.

Štrbinové vetranie je ľudovo povedané „ventilačka“, kedy okno pootvoríte tak, že sa vytvorí úzka štrbina. Pre dlhé vetranie však odborníci tento spôsob neodporúčajú, pretože dochádza k výraznému ochladeniu okenného ostenia. Zároveň vzrastá nebezpečenstvo vzniku kondenzačnej vody, a teda tvorby plesní.

Ešte tu ostáva možnosť vetrania prakticky „pri zavretom okne“. Aj napriek tomu, že je drvivá väčšina okien vybavená tzv. mikroventiláciou, tento spôsob výmeny vzduchu odborníci opäť neodporúčajú. A to hneď z niekoľkých dôvodov. Nízka prievzdušnosť nezaistí potrebnú výmenu vzduchu v interiéri, vo funkčnej špáre môže totiž vzniknúť kondenzát alebo namŕzať tesnenie. Pri otvorenej mikroventilácii sa naviac znižuje zvukotesnosť okna a, čo je podstatné, znižuje sa aj celková bezpečnosť. V prípade vlámania cez okno v pozícii mikrovetrania nemáte u poisťovne šancu na poistné plnenie.

Najpokročilejšou metódou vetrania „pri zavretom okne“ je použitie vetracej klapky. Funguje na princípe rozdielov tlakov vzduchu. Klapka upevnená na ráme potom pôsobí ako ventil, ktorý umožňuje výmenu vzduchu a tým zabezpečuje jeho stálu cirkuláciu v miestnosti a zároveň zachováva dôležité vlastnosti okna vrátane minimalizácie tepelných strát a zvukového útlmu. Teplý vzduch, ktorý odchádza z miestnosti, prechádza rámom okna a ohrieva studený vzduch, ktorý prichádza zvonku. Jednoduchšie klapky vymenia 5 až 7 m3 vzduchu za hodinu, modernejšie klapky umožňujú aj vlastné nastavenie a výmenu 12 až 35 m3 vzduchu za hodinu.