Spojenie modernej architektúry a prírodných materiálov v podhorí Beskýd

Malebná príroda českých a moravských hôr a ich podhorí ponúka pohľad na pôvodnú ľudovú architektúru, ale bohužiaľ tiež na bezcitnú priemyselnú výstavbu a množstvo obludných obytných domov a rekreačných zariadení z čias minulého režimu. Umiestniť do prostredia zasiahnutého necitlivou zástavbou moderný a komfortný rodinný dom, ktorý zapadne do krajiny, to je výzva pre naozaj dobrého architekta, dôsledného stavbára a pre starostlivý výber materiálov.

Dôvod na oslavu je, keď sa zámer naozaj podarí a vznikne vizuálne zaujímavá stavba korešpondujúca s výrazom miestnej krajiny, navyše využívajúca prírodné materiály. Sme radi, že sme sa na jednom takom projekte mohli podieľať ako výrobcovia obkladových materiálov a terasových dosiek.

http://in2.bluehosting.cz/getattachment/News-Container/Spojeni-moderni-architektury-a-prirodnich-material/in8.jpg?lang=cs-CZ&width=679&height=355

Funkcionalistický skvost inšpirovaný vilou Tugendhat

Majiteľ domu si prial dom inšpirovaný brnianskym funkcionalistickým skvostom: vilou Tugendhat. Dom mal mať otvorený výhľad na Beskydy a Radhošť. Dôležitá bola tiež nízkoenergetickosť a prírodné materiály. Práve materiály zaisťujú domu splynutie s okolitou krajinou.

Drsné podmienky Beskýd vyžadujú trvanlivé materiály

Pre pohľadové steny sa v suteréne vybral štiepaný miestny kameň, na poschodí kompozitný fasádny obkladový systém Twinson Premium. Tento materiál má autentický drevený vzhľad a zároveň odolá drsným klimatickým podmienkam Beskydského podhoria bez potreby údržby. Materiál Twinson sa uplatnil aj na obloženie bazéna a terasy, konkrétne Twinson Terrace+. Ďalšou malou výzvou boli už na prvý pohľad veľkoryso dimenzované okná, bez ktorých si stavbu vzdávajúcu hold prvorepublikovému funkcionalizmu dokážeme len ťažko predstaviť. Ide o dizajnový výrobok značky Winstar od firmy DEC PLAST. V hliníkových rámoch sú bezpečne usadené drevené krídla s trojsklom a výsledok zaisťuje pasívny štandard aj v horskom prostredí Beskýd.

Ekológia na prvom mieste

Zámerom majiteľa domu bolo postaviť pasívny dom s veľkým dôrazom na ochranu životného prostredia. Spolu s dôsledným využitím energie slnečných lúčov, tepelného čerpadla, rekuperácie vzduchu a úsporného osvetlenia LED diódami dostali fasádne obklady a terasové dosky Twinson vďaka svojim výnimočným vlastnostiam prednosť pred ďalšími na trhu.

CeCelý článok o podarenej funkcionalistickej stavbe v Beskydoch, realizovanej s využitím obkladového a terasového systému Twinson nájdete na iDnes.cz.